Lyžiarske stredisko ČERTOVICA

telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@reny.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
Navigácia: Lyžovanie > Slovensko > Čertovica

 
Hodnotenie strediska rating (3/5*)
ski mapa Čertovica Lyžiarske stredisko Čertovica

Lokalita

Slovensko / kraj Žilinský / okres Liptovský Mikuláš / Vyšná Boca
Zemepisné súradnice : 48°54'19.3"N 19°44'09.6"E
Nadmorská výška: Čertovica ( 1.150 - 1.445 m n. m. ) / Nízke Tatry

Lyžovanie

Lyžiarske stredisko Čertovica sa nachádza18 km južne od Liptovského Hrádku a 22 km severo východne od mesta Brezno, v dopravnom sedle hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, ktorým prechádza hranica medzi Bánskobystrickým a Žilinským krajom a tiež hranica okresov Brezno a Liptovský Mikuláš. Hrebeň Čertová Svadba patrí k miestam s divokými zmenami počasia, odtiaľ pochádza názov Čertovica (príslovie - keď sa čerti ženia). Severné svahy ponúkajú nádherné terény pre lyžovanie. Lyžiarske stredisko Čertovica sa nachádza v nadmorskej výške 1.150-1.445 m. Dopravne je lyžiarske stredisko Čertovica dobre prístupné od hlavnej cesty vedúcej cez horský priechod Čertovica vedúci z Horehronia do Liptova.

Zjazdovky, lyžiarske terény

Lyžiarske terény na Čertovici sú vhodné pre skúsených lyžiarov, v neďalekom stredisku Vyšná Boca sú trate vhodné aj pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Lyžiarske trate sú situované na severných svahoch Čertová Svadba. Pod Čertovou svadbou je vyznačených a upravovaných 6 zjazdových tratí určených náročným a stredne zdatným lyžiarom. Niektoré zjazdovky sú umelo zasnežované technickým snehom, čím sú čiastočne zabezpečené pred nepriazňou počasia. Na Čertovici zažijete kvalitné lyžovanie za výhodné ceny.

Lanovky a vleky

Lyžiarom slúžia 4 vleky od dĺžky 100 m do 860 m s prevýšením až 280 m. Celková prepravná kapacita lyžiarskeho strediska je 2.300 osôb za hodinu. Pri chate Čertovica sa nachádzajú ďalšie 2 vleky (150 m a 450 m) s prepravnou kapacitou 1.200 os./hod. a 3 vleky sú pri Športhoteli, (200 m - 400 m) s prepravnou kapacitou 1.800 os./hod. Pri hoteli Barbora ďalšie 3 vleky (160 m, 600 m a 700 m), prepravný výkon 1.550 os./hod.

Bežky, turistika

Lyžiarske stredisko Čertovica ponúka milovníkom bežeckého lyžovania bežecké trate dĺžky 3 km, 4 km, 5 km a 7,5 km. Dobré prírodné podmienky pre lyžiarsku turistiku sánkovanie, skialpinizmus a freeride robia z tohto strediska čosi viac, než hovorí súčasné oficiálne hodnotenie.

História lyžovania

Prvé lyžiarske aktivity na Čertovici spadajú do obdobia po roku 1945, kedy sem pdľa vzoru alpských stredísk začala jazdiť lepšia spoločnosť z Brezna na výlety. Počas zimy sa cesta cez Čertovicu neudržiavala ako je tomu dnes, samotná jazda autom bola obrovským zážitkom. Komu sa podarilo vyštverať až do sedla, mohol si popripínať drevené lyže (najlepšie boli jaseňové) a trieliť telemarkom nadol k "jazierku".

Späť bolo treba šliapať, ale to bolo vtedy prirodzené a navyše spoločensky príjemné, pri výstupe nahor sa dalo totiž nadväzovať známosti a kurizovať dievkam. Prvý vlek, ktorý viedol od jazierka k parkovisku bol postavený až niekedy medzi rokmi 1965-70. O pár rokov na to bol postavený druhý vlek (dvojkotva), ktorý viedol na Čertovú svadbu. Pre slabších lyžiarov bola jazda na tomto vleku, ktorý viedol strmým svahom v lese, odstrašujúcou skúsenosťou.

Bubny na Čertovici

Zjazdovky, ktoré sú dnes značené ako 1, alebo 2 (kedysi sa im hovorilo Jarná a Hlavná mulda) boli vždy značne bubnovité, čím spôsobovali zvýšené nároky na kondíciu a techniku lyžiara. Kto lyžoval na Čertovici, patril preto k špičke. Ukazovali to aj výsledky v lyžiarskych súťažiach v žiackych kategóriách. Lyžiarska omladina z Brezna (Mostárenci) patrili dlhé roky medzi najlepšie kluby na Slovensku. Trénovali často práve na Čertovici. Bubny na Čertovici vychovali veľa šikovných lyžiarov. Za všetkých stačí spomenúť najúspešnejšie sestry Elenu a Luciu Medzihradské, ktoré vyrastali tu na svahoch Čertovice. Obe zaznamenali výrazné úspechy pre Československé zjazdové lyžovanie.

Ubytovanie, ďalšie služby

Ubytovanie na horách v blízkosti Čertovice poskytujú apartmány v niekoľkých penziónoch, alebo ubytovanie na súkromí v obci Vyšná Boca, Brezno atd. Najbližšia nemocnica v Brezne, občerstvenie a stravovanie v chatách a penziónoch. Požičovňa lyží, horská služba, parkovisko. Upozornenie - nie všetky vleky prevádzkuje ten istý subjekt, zistite si preto použiteľnosť a platnosť skipasov na tie ktoré vleky.

Prevádzkovateľ

Skicentrum Čertovica
Vajanského 30
031 01 Liptovský Mikuláš 1
www.facebook.com/certovica

Lyžovanie na Slovensku

ďalšie lyžiarske strediská
Bezovec Kubašok Pezinská Baba Tatranská Lomnica
Čertovica Kubínska hoľa Plejsy Telgárt
Chopok Jasná Kuzmínovo Podbanské Turecká Krížna
Chopok Juh Lazy pod Makytou Podjavorník Valčianska dolina
Čierny Balog Levoča Pohorelská Maša Veľká Javorina
Dedinky Mlynky Liptovská Teplička Poľana Veľká Rača
Donovaly Liptovský Ján Rajecká Lesná Veľké Ostré
Drienica Lysá Lopušná dolina Remata Vrátna
Fačkovské Sedlo Makov Šachtičky Závažná Poruba
Jahodná Malá Lučivná Selce Čachovo Zázrivá
Jasenská dolina Malinô Brdo Skalka Krahule Ždiar
Kavečany Martinské hole Starý Smokovec Žiarska dolina
Kojšovská hoľa Mojtín Štrbské Pleso Zuberec
Králiky Mýto Tále Zverovka


Zimná dovolenka - Lyžovanie - Slovensko za výhodné ceny
© 2007 RenyTravel cestovná kancelária