Lyžiarske stredisko DONOVALY

telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@reny.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
Navigácia: Lyžovanie > Slovensko > Donovaly

 
Hodnotenie strediska rating (4/5*)
ski mapa Donovaly Lyžiarske stredisko Donovaly

Lokalita

Slovensko / kraj B. Bystrica / okres B. Bystrica / Donovaly
Zemepisné súradnice : 48°52'40.5"N 19°13'26.1"E
Nadmorská výška: Donovaly ( 900 - 1.360 m n. m. ) / Veľká Fatra - Nízke Tatry

Lyžovanie

Donovaly jedno z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku, rozprestierajúce sa na rozhraní Veľkej Fatry, Nízky ch Tatier a Starohorských vrchov v priestrannom sedle, vo výške 960 m n. m., pri ceste Banská Bystrica - Ružomberok, 24 km na severovýchod od Banskej Bystrice. Lyžiarske stredisko Donovaly je prístupné osobným autom aj autobusovou dopravou.

Zjazdovky, lyžiarske terény

Lyžiarske terény sú vo výške 900 m n. m. - 1.360 m n. m., majú východnú - juhovýchodnú orientáciu a s vhodné pre začiatočníkov i pre pokročilých lyžiarov. Nachádzajú sa v lokalitách Nová hoľa a Záhradište. Vedú od vrcholovej stanice lanovky z Novej hole širokou zjazdovkou okolo Mišút k údolnej stanici a taktiež na voľných terénoch pri vlekoch na východných svahoch Novej hole nad Korytnickou dolinou.

Lokalita Záhradište sa rozprestiera v južnej časti strediska, na hladkých lúkach nižších polôh. Tieto terény sú pre začínajúcich a nenáročných lyžiarov. Zjazdovky s mechanicky zasnežované, na jednej lyžovanie aj pri umelom osvetlení. Lyžiarska sezóna trvá 110 dní.

Lanovky a vleky

Dopravu lyžiarov na svahoch zabezpečuje 16 osobných horských dopravných zariadení, z toho 1 štvormiestna sedačková lanovka, 1 hybridná lanovka (kabína/6-sedačka) a 14 lyžiarskych vlekov. Sedačková lanovka Záhradište má dĺžku 650 m , prekonáva výškový rozdiel 117 m s prepravnou kapacitou 2.400 osôb za hodinu. Nová lanovka na Novú hoľu má dĺžku 1.226 m, prevýšenie 444 m a prepravnú kapacitu 2.569 osôb za hodinu.

Vleky majú dĺžku 100 - 793 m a výškový rozdiel 21 m – 300 m. Celková kapacita všetkých horských dopravných zariadení na Donovaloch predstavuje 12.900 lyžiarov za hodinu.

Bežecké lyžovanie

Pravidelne udržiavané bežecké trate s dĺžkami 1 km, 3 km a 5 km. Výborné podmienky na lyžiarsku turistiku, a to všetkými smermi: vo Veľkej Fatre po hrebeni Zvolena na sever po Malý Zvolen alebo juhozápadne po Motyčskú hoľu, v Nízkych Tatrách po hlavnom hrebeni do Hiadeľského sedla s pokračovaním na hrebeň Prašivej, v Starohorských vrchoch cez svahy Hrubého vrchu a Kalište až do Banskej Bystrice. Hrebene sú v zimnom období vyznačené tyčami, na túry sa však odporúča vybrať len za priaznivého počasia a bez rizika padania lavín.

Zimné aktivity

V stredisku sú tiež možnosti sánkovania, paraglidingu. Lyžiarske stredisko Donovaly je známe aj medzinárodnými preteky psích záprahov, Majstrovstiev sveta, Európy. Ubytovanie hotelového, penziónového a turistického charakteru a v súkromí. Zimný karavaning.

Lyže, servis, ďalšie služby

Služby: skiservis, lyžiarska škola, lyžiarska škôlka, požičovňa lyžiarskeho výstroja, Horská služba, zmenáreň turistická informačná kancelária, kryté bazény, fitnesscentrá, sauny, strážené parkoviská, pošta. Najbližšia nemocnica v Banskej Bystrici.

Prevádzkovateľ

Park Snow Donovaly
Pod Magurou 801
976 39 Donovaly
www.parksnow.sk

Lyžovanie na Slovensku

ďalšie lyžiarske strediská
Bezovec Kubašok Pezinská Baba Tatranská Lomnica
Čertovica Kubínska hoľa Plejsy Telgárt
Chopok Jasná Kuzmínovo Podbanské Turecká Krížna
Chopok Juh Lazy pod Makytou Podjavorník Valčianska dolina
Čierny Balog Levoča Pohorelská Maša Veľká Javorina
Dedinky Mlynky Liptovská Teplička Poľana Veľká Rača
Donovaly Liptovský Ján Rajecká Lesná Veľké Ostré
Drienica Lysá Lopušná dolina Remata Vrátna
Fačkovské Sedlo Makov Šachtičky Závažná Poruba
Jahodná Malá Lučivná Selce Čachovo Zázrivá
Jasenská dolina Malinô Brdo Skalka Krahule Ždiar
Kavečany Martinské hole Starý Smokovec Žiarska dolina
Kojšovská hoľa Mojtín Štrbské Pleso Zuberec
Králiky Mýto Tále Zverovka


Zimná dovolenka - Lyžovanie - Slovensko za výhodné ceny
© 2007 RenyTravel cestovná kancelária