dovolenka Taliansko

 / 

Basilicata

Navigácia: Taliansko > Basilicata
... od r. 2008 používame nové stránky > Dovolenka Basilicata
mapa Basilicata fotogaléria - Taliansko - Basilicata
   zväčši mapa Basilicata    fotogaléria Basilicata
 POPIS STREDISKA:

Basilicata zatiaľ masovému turizmu odoláva a z tohto aspektu patrí takmer k neobjaveným častiam Talianska. Južná časť Apenínskeho polostrova je vysoko atraktívna, hlavné lákadlá odvádzajú turistov do Kalábrie, Puglie, alebo na Sicíliu. Takmer nikoho nenapadne, aké historické a prírodné skvosty zanecháva na ceste nepovšimnuté. Možno sa práve + tak stať, že po stáročia rozvoja turizmu v Taliansku ostávalo čosi v hĺbke krajiny pred nepozorným okom návštevníkov skryté a uchované na neskoršie časy. Keď už bolo všetko objavené a navštívené, vzniká otázka - kam teraz vyraziť? Do Basilicaty!

Ak ste sa už nasýtili väčšinovými šlágrami na juhu Talianska a túžite po niečom skutočne novom, nepoznanom, preskúmajte región Basilicata. Duch dávnych čias tu stále zanecháva svoje čaro cez dotyk s prírodou, ľudí, pokojným plynutím času v uponáhľanej dobe. Basilicata rozhodne nebude len položkou, ktorou zakončujete zoznam talianskych "povinných" cieľov. Je výnimočná, iná! Akoby sem ani nepatrila. Možno tento pocit získate aj vy. Možno ho spôsobili už v dávnej minulosti kmene, ktoré sem pritiahli z okolia Dunaja a priniesli si sebou svoju kultúru, pre ktorú tu nastali jedinečné podmienky na rozvoj.

Hornatý kraj sa vinie z vnútrozemia a naráža na cíp najjužnejšej Kalábrie zvažuje sa k moru. Na západe k Tyrhénskemu a na juhu k Iónskemu. Presne tak, na dve časti je rozdelená aj Basilicata. Západná provincia Potenza s hlavným mestom Potenza je hlavnou polovicou. Východná Matera s hlavným mestom Matera a iónskym pobrežím je druhou provinciou. Obe časti však majú v ponuke zaujímavosti, ktorými sa stávajú jedinečnými a rovnoprávnymi.

Turizmus západného pobrežia Basilicata sa rozvíja okolo centrálneho strediska, ktorým je Maratea. Na kopci San Biagio nad mestom sa týči obrovská biela socha Krista. Diela podobného typu nájdete na viacerých miestach sveta. Miestni touto sochou dávajú najavo svoju duchovnú príslušnosť. Kristus ich má chrániť a viesť do kráľovstva nebeského. Výnimočnosť miesta samotného ani nepotrebuje uputávku onou obrovskou sochou. Silu cítiť hneď po príchode na pobrežie. Strmé svahy hôr sa zvažujú do čistého majestátneho mora. Na svahoch sa túlia domčeky roztrúsené vysoko do hôr.
 

 UBYTOVANIE:
Villaggio Argonauti hotel Akiris Villaggio Toccacielo Villaggio Castroboleto Villaggio Alessidamo Club
Villaggio Argonauti
Metaponto
hotel Akiris
Marina Nova Siri
Villag. Toccacielo
Marina Nova Siri
Villag. Castroboleto
Marina Nova Siri
Alessidamo Club
Metaponto
 TIPY NA VÝLETY:  

Návštevníkov Basilicata zaujímajú predovšetkým prímorské letoviská. Najkrajšie miesta na západnom pobreží sa nachádzajú pri mestečku Maratea, na južnom pobreží letoviská medzi Marina Nova Siri a Marina di Metaponto. Vo vnútrozemí sa nachádzajú zaujímavosti prírodné, historické a kultúrne napríklad v: Grottole, Melfi, Policoro, Sassi, Venosa, samozrejme nevynechajte hlavné mesto regionu Potenza a druhé provinčné mesto Matera. V prípade záujmu nás kontaktujte mailom alebo telefonicky. Poskytneme podrobnejšie informácie pre oblasť Južné Taliansko, Basilicata - cestovná kancelária Reny travel, letná dovolenka a pobyty v taliansku - Basilicata za výhodné ceny.

Maratea je sväté miesto, kde sa nachádza známa obrovská socha Krista na vrchu Biagio. Maratea je zároveň malebným letoviskom uspôsobeným na letnú dovolenku pri mori v Basilicata. Rozprávkové prostredie nadchne duchovne a romanticky založené osoby.

Potenza - hlavné mesto regionu nesie stále charakter historicko-kultúrnej pamiatky so stopami siahajúcimi až do staroveku, napriek tomu že bolo mnoho krát postihnuté ničivými zemetraseniami (naposledy 1980) a opakovane prestavované, zachovalo sa mnoho pôvodných stavieb. Rôzne sakrálne budovy z 12.-14. storočia pripomínajú vysokú pobožnosť miestneho obyvateľstva.

Muro Lucano je známe svojím hradom, jeho katedrálou a Národným archeologickým múzom. Severovýchodnú oblasť od Potenza obklopujú hlboké údolia a zelené lesy. Južne od Potenza môžete navštíviť stredoveké sídla - Borgo (hrad) Brienza, Picerno, alebo Vietri di Potenza. V juhovýchodnej oblasti provincie navštíviť Lucanianske Dolomity, v srdci ktorých leží Prírodný park nesúci rovnaký názov, spolu s krásnymi dedinami Brindisi di Montagna, Castelmezzano a Pietrapertosa - najvyššie položená obec v regióne Basilicata (1.088 m), akoby prilepená pod skalnými vrcholkami Lucianskych Dolomitov.

Monte Vulture - v južnej časti provincie sa nachádza vyhasnutá sopka, ktorej sopúch je pokrytý lesmi. Neďaleko sa nachádza Castel Lagopesole postavený roku 1242 na ruinách predchádzajúcej stavby a Castello di Melfi.

Grottole - obec zaujímavá umeleckou tradíciou rustikálnej keramiky na denné použitie, ktorá sa vypaľuje v peciach vytesaných do skaly.

Metaponto - malé mestečko neďaleko pobrežia Iónskeho mora je známe vďaka ruinám pôvodného gréckeho mesta Metapontum (Hérinho chrámu), a rodisko Pytagora. Turisticky atraktívna je najmä 1km dlhá pláž z jemného bieleho piesku.

Nova Siri - mesto s panoramatickou polohou nad zálivom Taranto má tiež bohaté dejiny, ktoré dokumentujú stavby hradu a kostola, či dva rímske kúpele so sírovou vodou.

San Mauro Forte - mesto s hradom Torre Nomanna a benediktínskym kláštorom z 11.storočia.

Sassi - obydlia vytesané do tvrdej skaly, mnohé sú jaskyňami a dodnes sú niektoré reálne obývané.

Venosa - hlboko vo vnútrozemí Basilicata sa nachádza mestečko Venosa, známe opátstvom "Abbazia della Trinita" z 11. st. Stavba patrila k najväčším projektom Normanov v južnom Taliansku.


Dovolenka Taliansko - ďalšie strediská:
• severné Taliansko: Bibione, Caorle, Grado, Lido di Jesolo, Lignano, Liguria, Rimini
• stredné Taliansko:  Abruzzo - Palmová riviéra, Marche, Lazio - Rím, Toskánsko, Umbria, Molise
• južné Taliansko:     Basilicata, Kampánia, Kalábria, Gargano, Salento
• ostrovy Talianska: Capri, Elba, Ischia, Sardínia, Sicília

© 2009 Reny Travel cestovná kancelária
dovolenka I taliansko mapa I lyžovanie